Innos Tools præsenterer et Weicon værktøjssæt specialudviklet til autobranchen. Vi har i samarbejde med Weicon sammensat et kompakt afisolerings- og tyllekit bestående af tang til krympning (W300), afisoleringstang til kabler fra Ø 0,2 mm2 til 6,0 mm2 og løse tyller til de mest gængse kabeltyper i autoindustrien.
Sættet er uundværligt ved ethvert arbejdsbord, hvor der laves reparationsarbejder på kabelføringen på biler, campingvogne trailere mv. Opbygger- og produktionsvirksomheder bruger sættet til at sikre enkle og lette arbejdsgange, samtidig med at forbindelsen i stikdåser mv. forbliver intakte.
Sættet består af:
- W300
Tang til afisolering og krympning i ét værktøj Ø 0,5 6,0 mm2.
- Anvendes til ledninger med løse kobbertråde
- Sikrer optimal kontakt i fx stikdåser.
- W5 – Afisoleringstang til mange forskellige opgaver i bl.a. autoindustrien. Afisolering af kabler Ø 0,2 mm² til 6,0 mm²
- ELCRIMPS
- Praktisk dåse med 400 stk. crimps